Aby poszukać psa kliknij  psy do adopcji

Sterylizacja kotów i psów

Nadpopulacja psów i kotów jest poważnym problemem, dotyczącym całej Polski.
Chirurgiczna sterylizacja jest najlepszym sposobem rozwiązania problemu nadliczebności zwierząt, zarówno samic jak i samców.
Finansujemy (w miarę pozyskiwanych środków) sterylizacje i kastracje kotów wolno żyjących i bezdomnych psów - obowiązują TALONY BEZPŁATNE uzyskane w Fundacji.
Lecznice weterynaryjne, z którymi współpracujemy umożliwiają przez cały rok rabatowe zabiegi sterylizacji i kastracji zwierząt niezamożnym opiekunom czworonogów, którzy zgłoszą się do naszej Fundacji osobiście - tel.: 833-81-30 lub 693-34-99-78 i uzyskają TALON RABATOWY.
Dysponujemy profesjonalnym sprzętem do humanitarnego odłowienia i bezpiecznego przechowywania wolno żyjącego kota po zabiegu, który wypożyczamy opiekunom zwierząt..

Odrzuć MITY - poznaj FAKTY dotyczące zabiegu sterylizacji Twojego zwierzęcego towarzysza.

WETERYNARZ RADZI:

Nadpopulacja psów i kotów jest poważnym problemem, dotyczącym nas wszystkich. Każdego roku w schroniskach w całym kraju usypianych jest wiele tysięcy psów i kotów. Usypiane są nie z powodu starości czy nieuleczalnej choroby, lecz z powodu braku miejsca w schroniskach, chorób wirusowych i zbyt małej ilości domowych adopcji.

Chirurgiczna sterylizacja jest najlepszym sposobem rozwiązania problemu nadpopulacji zwierząt, dotyczy zarówno samic jak i samców.

 

Zanim dopuścisz do prokreacji Twojego psa czy kota, rozważ następujące okoliczności:

 

MIT: Wysterylizowane psy i koty są mniej zdrowe.

FAKTY: Wysterylizowane samce kotów żyją średnio o dwa lata dłużej niż nie poddane temu zabiegowi. Zachorowalność na pewne typy nowotworów złośliwych i podatność na infekcje, szczególnie dróg moczowych, spada u kotów i psów o 98%.

 

MIT: Doświadczenie porodu poprawia charakter samic.

FAKTY: Nie istnieją medyczne dowody na poparcie tej rozpowszechnionej opinii. W rzeczywistości psy i koty, które poddano sterylizacji przed ich pierwszą rują są mniej kapryśne, mniej zaczepne i zdrowsze niż nie sterylizowane.

 

MIT: Osobowość psa lub kota zmieni się na gorsze po zabiegu.

FAKTY: Jest dokładnie odwrotnie. Psy i koty poddane sterylizacji nie są zbyt skłonne do włóczęgi, wiążą się silniej ze swoimi ludzkimi opiekunami i mają mniej kłopotliwych nawyków, jak np. wdawanie się w bójki i opryskiwanie moczem swego terytorium.

 

MIT: Moje kocięta/szczeniaki są takie rozkoszne... łatwo znajdę dla nich dom.

FAKTY: Smutna prawda jest taka, że chociaż małe zwierzaki są urocze, to nie wystarcza dla nich życzliwych i odpowiedzialnych domów. Siedem z każdych dziesięciu psów/kotów trafiających do schroniska jest uśmiercana. Połowa wszystkich, urodzonych każdego roku psów i kotów umiera w schroniskach, laboratoriach i na ulicach.

 

MIT: Sterylizacja jest nienaturalna. Nie powinniśmy ingerować w przebieg procesów naturalnych.

FAKTY: Udomowione psy i koty są hodowane przez ludzi dla towarzystwa. Rozmnażamy te bezbronne stworzenia, po czym zabijamy miliony z nich każdego roku - to właśnie uznać należy za nienaturalne. Sterylizacja jest humanitarnym rozwiązaniem tego problemu.

 

MIT: Operacja sterylizacji jest ryzykowna.

FAKTY: Zabiegi sterylizacji są bezpieczne i przeprowadzane przez weterynarzy rutynowo. Polegają na usunięciu fragmentów układu płciowego (rozrodczego) i mogą być dokonywane już na kilkumiesięcznych zwierzętach. Powrót do normalnej aktywności następuje po kilku dniach od zabiegu.

Małe, zaniedbane i głodne kotki piwniczne to skutek niekontrolowanego rozmnażania bezdomnych kotów, dlatego Fundacja Canis prowadzi całoroczną akcję sterylizacji wolno żyjących kotek.

Fundacja dysponuje profesjonalnym sprzętem, który umożliwia złapanie kota wolno żyjącego (jedynie w celu sterylizacji lub leczenia) i bezpiecznego przechowania go po zabiegu lub w czasie leczenia.

Fundacja Canis sugeruje odcięcie czubka ucha w czasie zabiegu sterylizacji u kotek wolno żyjących, które wrócą do stada. Zabieg ten pozwoli odróżnić kotki wysterylizowane od nie wysterylizowanych. Zaoszczędzi to kotce stresu powtórnej operacji. Jest to szczególnie ważne u kotek jednakowo umaszczonych, które trudno odróżnić nawet karmicielom.

Klatka-łapka pozwala na odłowienie kota wolno żyjącego bez konieczności dotykania go.

Przechowanie kota wolno żyjącego po zabiegu sterylizacji lub w czasie leczenia czy kwarantanny umożliwia klatka wystawowa - kot ma w niej miejsce do spania, kuwetę ze żwirem, oraz miski z wodą i jedzeniem. Odizolowanemu w ten sposób zwierzęciu łatwo podać w jedzeniu lekarstwo, można obserwować dokładnie jego zachowanie, stan zdrowia i funkcje fizjologiczne.

Możliwe jest wypożyczenie klatek - niestety ze względu na nierzetelność wielu osób pobieramy kaucję:

  • klatka wystawowa mała - 90 zł
  • klatka wystawowa duża - 150 zł
  • klatka-łapka - 350 zł.

Wysokość kaucji to wartość klatek - po oddaniu sprawnego sprzętu w określonym terminie kaucja podlega zwrotowi.

Z osobą wypożyczającą klatkę, Fundacja spisuje umowę użyczenia.

Podziel się