Aby poszukać psa kliknij  psy do adopcji

andrzejjurczak.jpgKastracja kota

Koty, które nie są przeznaczone do rozrodu, powinny być bezwzględnie kastrowane, za czym przemawiają przede wszystkim względy zdrowotne. Statystyki pokazują, że kastrowane zwierzęta żyją dłużej, mają mniejsze tendencje do włóczęgostwa i bardziej przywiązują się do opiekuna.

Jakie są wskazania do zabiegu kastracji u kotów i kiedy należy go wykonać?

Większość dojrzałych płciowo niekastrowanych kocurów znaczy teren moczem, którego zapach należy do bardzo intensywnych, a ponadto jest wyjątkowo trudny do usunięcia. Niewielu właścicieli zdaje sobie sprawę, że kastracja jest również najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia zdrowia kota.

Kocurki niewychodzące odczuwają popęd seksualny, który może objawiać się niepokojem, a nawet przeradzać się w agresję. Ponadto eskapady, niekiedy nawet walki pomiędzy kocurami, bardzo często kończą się koniecznością udzielania pomocy chirurgicznej i długim leczeniem. Kocury wykastrowane chętniej przebywają w domu i nie są pobudzone w okresie występowania rujek u kotek.

Pamiętajmy o tym, że kotki są samicami sezonowo poliestralnymi, to znaczy, że wykazują aktywność płciową najczęściej od lutego do sierpnia, zatem czas ewentualnej aktywności kocurów niekastrowanych jest dość długi.

Zdecydowanie najlepiej jest kastrować koty młode, zanim jeszcze zaczną znaczyć swój teren, ale już po osiągnięciu dojrzałości i pełnym rozwoju układu moczowo-płciowego. Każde zwierzę musi być traktowane indywidualnie, bowiem wiek osiągnięcia dojrzałości jest warunkowany osobniczo i rasowo – z reguły jest to 6.-9. miesiąc życia zwierzęcia. Warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który po badaniu zaproponuje odpowiedni termin wykonania zabiegu.

Jak nie dopuścić do otyłości u wykastrowanego kota?

Otyłość należy do dość częstych, niepożądanych następstw zabiegów kastracji i sterylizacji. Wynika ona najczęściej bezpośrednio z błędów żywieniowych, popełnianych przez właścicieli. Dlatego, szczególnie w przypadku wykastrowanych kotów, zaleca się odstąpienie od żywienia „do woli”.

Jeżeli właściciele wykastrowanych zwierząt nie stosują odpowiednio zbilansowanej diety (o obniżonej kaloryczności i/lub zwiększonej ilości włókna surowego), bądź nie zwiększają aktywności fizycznej swoich podopiecznych, co w przypadku wielu kotów jest dość trudne, to takie zwierzęta będą miały tendencje do tycia. Zatem najlepszym kluczem do utrzymania odpowiedniej wagi kastrowanych kotów jest zmiana przyzwyczajeń żywieniowych.

Ważne jest, aby zaraz po zabiegu kastracji poprosić lekarza weterynarii o poradę dotyczącą programu żywienia. W ten sposób mamy szansę w ogóle uniknąć problemu nadwagi.

Co powinna zawierać dieta kota-kastrata?

Po zabiegu kastracji żywienie kota powinno zawsze być zmodyfikowane. Szczególnie ważne jest zwracanie uwagi na kaloryczność pokarmu, a także na odpowiednie zbilansowanie fosforu, magnezu, sodu i wapnia. Dostępnych jest szereg odpowiednio zbilansowanych specjalistycznych karm, które u kotów o obniżonej aktywności pokrywają zapotrzebowanie bytowe oraz dzięki odpowiedniej ilości włókna surowego dają poczucie sytości. Niezmiernie ważne jest, aby mieć świadomość, że tzw. dieta domowa nie jest w stanie dostarczyć w sposób prawidłowy pod względem proporcji i ilości odpowiednich mikro- i makroelementów, a tym samym zabezpieczyć specyficznego zapotrzebowania bytowego kotów po zabiegu kastracji.

W jaki sposób walczyć z nadwagą wykastrowanych kotów?

Walka z nadwagą to dość długi proces, który wiąże się z kompletną zmianą niewłaściwych przyzwyczajeń żywieniowych, zmianą częstotliwości karmienia oraz rodzajem karmy, a także z żelazną konsekwencją wszystkich domowników oraz gości. Pamiętajmy, że nadwaga może być przyczyną bardzo wielu poważnych chorób, takich jak: cukrzyca, choroby układu krążenia i nerek. Jeśli dotychczas zwierzę miało nieograniczony dostęp do pokarmu, to trzeba natychmiast to zmienić. Jest to pierwszy krok do kontroli ilości dostarczanego kotu pożywienia. Pamiętajmy, że podjadanie bardzo sprzyja powstawaniu nadwagi.

Dorosły kot powinien jeść trzy razy dziennie o określonych porach. Jeśli natomiast je kiedy chce – należy stopniowo zmniejszać częstotliwość posiłków i tym samym wydłużyć okres pomiędzy posiłkami. Oczywiście, przy znacznej nadwadze należy po konsultacji z lekarzem weterynarii wprowadzić we wstępnej fazie odpowiednią specjalistyczną dietę leczniczą przeznaczoną dla kotów z nadwagą.

Nie bez znaczenia jest również próba podniesienia, w miarę możliwości, aktywności ruchowej kota. Wspólna zabawa, a nawet spacery, zdecydowanie sprzyjają spadkowi masy ciała. Jeśli nie jesteśmy w stanie codziennie poświęcać dużej ilości czasu na zabawy z kotem, pomyślmy o towarzystwie dla niego – innym kocie lub psie. Osobiście zachęcam do wspólnych spacerów – mój kastrowany 6 lat temu kot Miłek zawsze mi towarzyszy podczas spacerów i nigdy nie miał problemów z nadwagą.

dr n. wet. Andrzej Jurczak, spec. rozrodu zwierząt, członek EVSSAR
(European Veterinary Society for Small Animal Reproduction),
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Katedra Rozrodu Zwierząt z
Kliniką oraz Poliklinika Weterynaryjna, a także przychodnia
weterynaryjna w Barczewie

Podziel się

Sterylizacja kotów i psów

Nadpopulacja psów i kotów jest poważnym problemem, dotyczącym całej Polski.
Chirurgiczna sterylizacja jest najlepszym sposobem rozwiązania problemu nadliczebności zwierząt, zarówno samic jak i samców.
Finansujemy (w miarę pozyskiwanych środków) sterylizacje i kastracje kotów wolno żyjących i bezdomnych psów - obowiązują TALONY BEZPŁATNE uzyskane w Fundacji.
Lecznice weterynaryjne, z którymi współpracujemy umożliwiają przez cały rok rabatowe zabiegi sterylizacji i kastracji zwierząt niezamożnym opiekunom czworonogów, którzy zgłoszą się do naszej Fundacji osobiście - tel.: 833-81-30 lub 693-34-99-78 i uzyskają TALON RABATOWY.
Dysponujemy profesjonalnym sprzętem do humanitarnego odłowienia i bezpiecznego przechowywania wolno żyjącego kota po zabiegu, który wypożyczamy opiekunom zwierząt..

Odrzuć MITY - poznaj FAKTY dotyczące zabiegu sterylizacji Twojego zwierzęcego towarzysza.

WETERYNARZ RADZI:

Nadpopulacja psów i kotów jest poważnym problemem, dotyczącym nas wszystkich. Każdego roku w schroniskach w całym kraju usypianych jest wiele tysięcy psów i kotów. Usypiane są nie z powodu starości czy nieuleczalnej choroby, lecz z powodu braku miejsca w schroniskach, chorób wirusowych i zbyt małej ilości domowych adopcji.

Chirurgiczna sterylizacja jest najlepszym sposobem rozwiązania problemu nadpopulacji zwierząt, dotyczy zarówno samic jak i samców.

 

Zanim dopuścisz do prokreacji Twojego psa czy kota, rozważ następujące okoliczności:

 

MIT: Wysterylizowane psy i koty są mniej zdrowe.

FAKTY: Wysterylizowane samce kotów żyją średnio o dwa lata dłużej niż nie poddane temu zabiegowi. Zachorowalność na pewne typy nowotworów złośliwych i podatność na infekcje, szczególnie dróg moczowych, spada u kotów i psów o 98%.

 

MIT: Doświadczenie porodu poprawia charakter samic.

FAKTY: Nie istnieją medyczne dowody na poparcie tej rozpowszechnionej opinii. W rzeczywistości psy i koty, które poddano sterylizacji przed ich pierwszą rują są mniej kapryśne, mniej zaczepne i zdrowsze niż nie sterylizowane.

 

MIT: Osobowość psa lub kota zmieni się na gorsze po zabiegu.

FAKTY: Jest dokładnie odwrotnie. Psy i koty poddane sterylizacji nie są zbyt skłonne do włóczęgi, wiążą się silniej ze swoimi ludzkimi opiekunami i mają mniej kłopotliwych nawyków, jak np. wdawanie się w bójki i opryskiwanie moczem swego terytorium.

 

MIT: Moje kocięta/szczeniaki są takie rozkoszne... łatwo znajdę dla nich dom.

FAKTY: Smutna prawda jest taka, że chociaż małe zwierzaki są urocze, to nie wystarcza dla nich życzliwych i odpowiedzialnych domów. Siedem z każdych dziesięciu psów/kotów trafiających do schroniska jest uśmiercana. Połowa wszystkich, urodzonych każdego roku psów i kotów umiera w schroniskach, laboratoriach i na ulicach.

 

MIT: Sterylizacja jest nienaturalna. Nie powinniśmy ingerować w przebieg procesów naturalnych.

FAKTY: Udomowione psy i koty są hodowane przez ludzi dla towarzystwa. Rozmnażamy te bezbronne stworzenia, po czym zabijamy miliony z nich każdego roku - to właśnie uznać należy za nienaturalne. Sterylizacja jest humanitarnym rozwiązaniem tego problemu.

 

MIT: Operacja sterylizacji jest ryzykowna.

FAKTY: Zabiegi sterylizacji są bezpieczne i przeprowadzane przez weterynarzy rutynowo. Polegają na usunięciu fragmentów układu płciowego (rozrodczego) i mogą być dokonywane już na kilkumiesięcznych zwierzętach. Powrót do normalnej aktywności następuje po kilku dniach od zabiegu.

Małe, zaniedbane i głodne kotki piwniczne to skutek niekontrolowanego rozmnażania bezdomnych kotów, dlatego Fundacja Canis prowadzi całoroczną akcję sterylizacji wolno żyjących kotek.

Fundacja dysponuje profesjonalnym sprzętem, który umożliwia złapanie kota wolno żyjącego (jedynie w celu sterylizacji lub leczenia) i bezpiecznego przechowania go po zabiegu lub w czasie leczenia.

Fundacja Canis sugeruje odcięcie czubka ucha w czasie zabiegu sterylizacji u kotek wolno żyjących, które wrócą do stada. Zabieg ten pozwoli odróżnić kotki wysterylizowane od nie wysterylizowanych. Zaoszczędzi to kotce stresu powtórnej operacji. Jest to szczególnie ważne u kotek jednakowo umaszczonych, które trudno odróżnić nawet karmicielom.

Klatka-łapka pozwala na odłowienie kota wolno żyjącego bez konieczności dotykania go.

Przechowanie kota wolno żyjącego po zabiegu sterylizacji lub w czasie leczenia czy kwarantanny umożliwia klatka wystawowa - kot ma w niej miejsce do spania, kuwetę ze żwirem, oraz miski z wodą i jedzeniem. Odizolowanemu w ten sposób zwierzęciu łatwo podać w jedzeniu lekarstwo, można obserwować dokładnie jego zachowanie, stan zdrowia i funkcje fizjologiczne.

Możliwe jest wypożyczenie klatek - niestety ze względu na nierzetelność wielu osób pobieramy kaucję:

  • klatka wystawowa mała - 90 zł
  • klatka wystawowa duża - 150 zł
  • klatka-łapka - 350 zł.

Wysokość kaucji to wartość klatek - po oddaniu sprawnego sprzętu w określonym terminie kaucja podlega zwrotowi.

Z osobą wypożyczającą klatkę, Fundacja spisuje umowę użyczenia.

Podziel się

Szukam kogoś

Żyję wciąż bez adresu,
W nieustannej potrzebie
By do dni moich kresu,
Ktoś przyjął mnie do siebie.

Lecz jestem niebogaty
I od dnia urodzenia
Noszę futerko w łaty,
Nikt nie dał mi imienia,

Stale mam pusty brzuszek
I brak nad głową dachu.
Jak długo jeszcze muszę
Żyć w tak ciągłym  strachu?

Oddam się w dobre ręce
Szukam na stałe domu
I pragnę najgoręcej
By ktoś mi wreszcie pomógł.

Chcę być z ludzką istotą
Związany bardzo blisko.
Kto powie mi z pieszczotą:
”Moje dobre kocisko.....” ?

Autor Iwona Wideryńska 30 marca 2011

epity

 

Wypełnij bezpłatnie swój PIT

  przez internet

i przekaż 1% na OPP "CANIS",

numer KRS: 0000128172

 rozlicz pit online new button